ZAŽÍVÁNÍ. Nadýmání nebo pálení žáhy mohou znamenat nebezpečí.

 

Ve zdravotní příloze nejčtenějšího z bulvárů vyšla další hororová story, tentokráte na téma zažívání. Už z prvního článku, nazvaným „10 otázek pro odborníka“ se musí o běžného čtenáře pokoušet závratě. Je to patrně záměr, vystresovat čtenáře, protože na závěr celého čísla jako obvykle následují doporučení na potravinové doplňky, určené pro potírání uvedených zdravotních problémů. Takže nejprve výčet potíží v nekonečném sledu. Krvácení do trávicí trubice s odchodem krve stolicí. Zdrojem bývá krvácející vřed žaludku, dvanáctníku, jícnové varixy, záněty tlustého či tenkého střeva, nádor trávicí trubice, hemeroidy. Další nemocní pak se zvracením krve způsobeným vředy, zejména u mladších, u starších pak krev z nádorů v zažívacím traktu nebo z jícnových varixů. Další pacienti pak se záněty žlučníku, slinivky, apendixu, s náhlými příhodami břišními, potíže se nevyhýbají ani malým dětem. 


„V ambulantní praxi se kromě výše uvedených akutních nemocí trávicího traktu, setkáváme s trávicími poruchami funkčními a psychosomatickými, např. s chronickými bolestmi břicha, potravinovými intolerancemi, alergiemi na potraviny, s chronickými průjmy či zácpou, s projevy dráždivého tračníku - nadměrnou plynatostí, naléhavým nucením na stolici několikrát po sobě,, s bolestmi při polykání, pálením žáhy, nadměrným říháním“, příšerný seznam.
 

V nezbytném „doporučení“ na dané téma, jak lze ovlivňovat pozitivně zažívání a trávení, nic neříkající, věčně se opakující floskule jako konzumovat pestrou stravu, vícekrát denně, čerstvou, neohřívanou, nemrazit a nerozmrazovat, hodně vlákniny, zeleniny, ovoce, vyhýbat se aditivním látkám to jest „éčkům“, ne moc červeného masa, omezit uzeniny, …, alkohol a kouření jako „limity“ rozhodně ve výčtu nechybí, folklor.


Zkusme si to trochu rozebrat. Jak to, že současné generace trpí takovými potížemi? Podle uvedeného výčtu by lidstvo mělo teoreticky dávno před námi vyhynout, nebo oni snad nemuseli jíst? A k tomu bez doporučení odborných dietologů, prostě jedli co měli k dispozici, a ti bohatější také na co měli chuť. Tak kde je problém? Lidé se se svým trávicím ústrojím řadí mezi tzv. savce s polygastrickou výživou, tedy všežravými!!! To znamená, že trávicí systém člověka je uzpůsoben k trávení různorodé potravy tak, aby si člověk dokázal ve své stravě pokrýt veškeré potřebné látky, bez kterých se naše těla nedokáží obejít. K tomu si nás naše těla „řídí sama“ vytvářením chutí, jednou na sladší, podruhé kyselejší, ostřejší atd. V tom problém není a nemůže být, tělo si nás řídí i proto, aby bylo v tzv. acidobazické rovnováze. Z tohoto důvodu je možné uvésti, že žaludek polygastra, tedy i člověka, musí být doslova z pancíře. A on také je, vždyť je to silný modifikovaný sval, obsahující v sobě kyselinu chlorovodíkovou a další žaludeční šťávy, nutné k přípravě potravy k optimálnímu trávení. Tady problém není, „Příroda chyby nedělá“!


Podívejme se, co odborníci uvádějí ke vzniku oněch varixových žil v jícnu:


Příčiny: Typickou příčinou vzniku jícnových varixů je portální hypertenze, což je přetlak ve vrátnicové (portální) žíle. Portální žíla se nachází v břiše a vzniká soutokem žil tekoucích ze střev a ze sleziny. Portální žíla ústí do jater, kam přivádí živiny i toxické sloučeniny vstřebané ze střev. A jak souvisí tato jaterní žíla s jícnem? Poměrně jednoduše – nemůže-li krev protéci z portální žíly do jater, začne si hledat jiné boční cesty. A právě žíly ve stěně jícnu takovou náhradní cestou jsou. Normálně jimi moc krve neprotéká, ale při portální hypertenzi do nich proudí obrovské množství krve, která tak obchází játra. (www. Medicína, nemoci, studium na 1. LF UK)


 Uvažujme tedy jak k tomu přetlaku, mající tak devastující účinky na lidské zdraví může dojít? Naprosto snadno, jako obvykle, příčiny vzniku jsou vždy velmi jednoduché, to až následky jsou přímo děsivé. Pohybový aparát lidského těla je složen z cca 210 kostí, 180 kloubů a 660 svalů. Aby dobře sloužily, musí být na sebe osově souměrné, jinak působí potíže a následně nemoci. Potíže pohybového aparátu jsou důvodem více jak 80% pracovních neschopností, na ně jsou úzce navázány potíže respirační a následují je potíže trávení, koronární, karcinogenní, atd., atd., …..


Pokud má člověk porušené tělesné osy vlivem ochabnutí, zaviněné především absencí přirozeného pohybu, což je možno definovat jako mechanické příčiny, tak posléze začínají potíže zdravotní a následně dnes tolik módní psychosomatika. V čem je nejspíše problém? Celkovým ochabnutím těla je zablokována i páteř, tedy její jednotlivé obratle. Každý z nich se váže k některému z orgánů. K žaludku je to 6 obratel hrudní. Ochablé tělo, kulatá záda, povrchní dýchání, špatný polykací reflex atd. Žaludek, aby mohl dobře trávit, nesmí být v dutině břišní ničím omezován. Ale protože hrudník je vlastně válec, tak křečovité stahy ze silných svalů zádových se promítnou do celého trupu, takže žaludek je vlastně převracen na druhou stranu a v podstatě můžeme být „hotoví s diagnózou“. Veškerá potrava je zpětně vytláčena zpět do jícnu, ale už „obohacena“ o žaludeční šťávy, jenže jícen pancéřovým není! .Ještě je nutné pokračovat o pravých příčinách výše uvedených zdravotních potíží? Většina lidí má dysfunkční chůzi vinou nesprávné obuvi, tím i následně nedostatečně dýchají, nedodržují pitný režim, sedavé zaměstnání, … Ty svaly v lidských zádech mají přibližně sílu, rovnající se váze daného člověka a ještě trochu navíc. To aby se lidé mohli bez potíží pohybovat v daném prostoru navíc limitovaném zemskou gravitací. Křivé osy těla z ochabnutí a v tom okamžiku ta síla svalů začíná působit proti tělu. Cvičením se jejich nerovnováha většinou ještě dále posiluje, tedy křiví, jedno zda je to v posilovně, jógou, či jinými momentálně módními způsoby. Pouze trvale prováděný přirozený pohyb, to jest rytmická chůze, má ve svém působení na lidská těla schopnost je neustále přivádět do rovnováhy. Jak těla tak i lidskou mysl, tak nějak podle hesla: ve zdravém těle zdravý duch. Ta „objevovaná a vzývaná“ psychosomatika je až někde skutečně na samém konci řady. Ještě jednou, nejprve to jsou mechanické příčiny, pak zdravotní a následují potíže psychosomatické. To jen, aby bylo o čem přemýšlet :-)


Přeji pěkný den. Inženýr lidského těla, Jenda z Nových Hradů.


Jan Veselý, 2014

02.02.2014 11:49:50 | Autor: Jan Veselý, 2014Komentáře

3 komentářů:
  • 28.06. 20:22, Michal

    a samozřejmě , jestli myslíte co jedli naše babičky...jako je knedlo-vepřo-zelo apod. rajská s knedlíky apod. s tím souhlasím... občas je to dobré...a jelikož mám závažné zdravotní problémy -primární skler. cholangitidu id. proctocolitidu, tak přesto vím, že mi kvalitní maminkovská strava s masem významně pomáhá.

  • 28.06. 20:14, Michal

    s chůzí souhlasím, myslím že je možné přechodit:), téměř jakoukoliv nemoc. Ale třeba prospěšnost 5 tibeťanů, což není sice přímo jóga, ale z jógy vychází potvrzují i takový skeptikové jako je spolek Sysifos. Já subjektivně můžu potvrdit prospěšnost, jóginských cviků na posílení a ozdravení jater.psychiku a především dýchání. Obecně v módě je lecos, teď právě je v módě to co píšete vy (a máte převážně pravdu), ale jóga je v módě přes 3000 let čili de facto je přirozenou součástí indoevropského člověka, jen její severní větev, na ní zapomněla a teď se jen vrací ke kořenům..... Nicméně s tou chůzí ,Vám to potvrdí každý jógín, já jím nejsem, ale cítím blahodárné působení chůze.... Ale třeba bohatí lidé, v minulosti byli právě nositelé, těch problémů, která má spoustu obyvatelstva ve vyspělých zemích dnes, jako nadýmání, pálení žáhy, sklíčenost, střevní problémy, průjmy apod. je to sktučně tím, že na rozdíl od otroků, chudých poddaných, holoty selské a robotníkov, jedli to na co měli chuť, převážně pečínky a maso a neměli dostatek přirozeného pohybu, takže s tímto nevím, jestli to je dobrý příklad...

  • 09.02. 19:49, Wanda Konvičná

    Pravdu dí náš pan ing. Veselý. Pohyb, čerstvý vzduch, pramenitá voda, klidná mysl - to je síla našeho zdraví. Naši potomci - chudáci. Sedí hodiny u počítačů, nemají čas se ani napít, natož najíst , nervy v háji a pak problémy se zažíváním a pohybovým aparátem i dechem. Zdraví Wanda.


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se