TOMÁŠ ROSICKÝ..Zase se zranil…….

Evrgrín čekého sportu pokračuje..nekonečný příběh………………


zpráva z dnešního tisku..TOMÁŠ ROSICKÝ..Zase se zranil..Londýn/Praha (ČTK)


………uběhlo jen devět minut ze zápasu anglického poháru……a záložník domácích Tomáš Rosický musel kvůli zranění nohy střídat. „Ozvala se mi bolest v noze, ale do pondělního vyšetření nechtějí dělat lékaři předčasné závěry“, řekl český reprezentační kapitán……“Rosa“ nastoupil v základní sestavě netradičně na postu pravého záložníka, ale už po čtyřech minutách hry se zranil…..


To je ale nemilé, 26 letý fotbalista, v rozletu sil zdaleka ještě ne na svém vrcholu a vida, trochu se proběhne po trávníku a on se zraní…jak je to možné? Takový trénovaný atlet…co se to děje? „Dinovi“ se to také sem tam stane..špatně našlápne a je hotovo, stará zranění se ozvou…a je jich takových hodně..ale zrovna tihle dva už dávno stejně  nejsou takovými junáky než byli řekněme v roce 2004 a může si někdo říkat kdo chce co chce..nejsou…..konec konců Baroš už také není tou baletkou co býval….je to problém…


Jako vertebrogenní terapeut jsem neustále utvrzován v přesvědčení, že metodika regenerace sportovců je mírně řečeno zastaralá a bezzubá. Lapidárně to konstatoval doktor Tomáš Velbr z Kolína nad Rýnem při konzultaci kotníku Milana Baroše na MS v kopané v roce 2006. Naprosto pregnantně uvedl „…v dnešním vrcholovém sportu musíte mít vytrénované sportovce. Nesmíte s nimi jen běhat, ale také správně vyrovnávat svaly, páteř, koordinaci. Jinak se stane to, co v zápase s Ghanou, ta český tým pohybově přeskočila o třídu. …jestli někomu stačí porážet Ázerbajdžán, tak není třeba nic měnit…Český tým měl na MS možná nejlepší tým historie. Kdyby se mu dostalo i špičkového sportovně – medicínského zabezpečení, musel dokázat mnohem víc. Neodbornost se nedá tolerovat.“   Lékař reprezentace  se na něj může hněvat jak chce ale Dr. Velbr má asi pravdu, je to zastaralé. Vyklusávat achillovku je značně neúčinné, takže to dopadlo jak muselo. Ale žalostné výsledky fotbalistů doma o něčem také hovoří…jenže problém je asi v tom, že jak lékaři tak zejména fyzioterapeutové vůbec nechápali o čemže to vlastně pan Dr. Velbr mluvil? Takže odezva na takové „školení“ před světem? Nic…ticho po pěšině…..je to ale pochopitelné. Barbora Špotáková, oštěpářka, na předávání cen atleta roku utrousila parádní moudro..a jakmile jste z FTVS / čti fakulta tělesné výchovy a sportu /, tak se na vás na přírodovědě……/ čti Fakulta přírodních věd Univerzity Karlovy / dívají jako na absolutní debily. Ou, ostrá slova…a odkud že to pochází většina fyzioterapeutů? …ano z FTVS a přednášejí jim tam specialisté lékaři, odborníci na sport,  každý trenér, asistent a řada  dalších odborníků u prvoligových mužstev musí mít absolvováno studium na této „Alma mater“ tak proč se divíme? Konec konců …Barborka toho napráskala vícero a kolikpak že je kolem ní expertů? ….otázka novináře „ Zranění o kterém jste se zmínila, byla únavová zlomenina. Vysvětlíte to?...odpověď…..to se stává hodně atletům, když nedbají na signály těla. Něco vás bolí, přesto běháte a běháte, až se vám vytvoří mikrotrhlina, mikrozranění, které hrozně bolí, ale na rentgenu se to  špatně pozná. Proto většinou dlouho trvá, než se zranění odhalí. A když se odhalí, tak už je třeba pozdě“. Ano Barborko, s tenzí v dolní končetině, s neurčením jejího původu a zejména bez  odstranění kloubních dysfunkcí příslušné dolní končetiny /odtud to patrně pocházelo / Vás mohl poslat běhat opravdu debil. Tak i tohle měl asi na mysli pan doktor Velbr. Tomáši Rosickému budeme držet palce ale co naplat? Na Janu Kollerovi bylo již dávno před tím, než si přivodil v roce 2005 utržení čtyřhlavého svalu stehenního patrno, že se s jeho kostrou něco děje. Co naplat, odborníci od fotbalu v Česku pevně „věří, že fotbalista musí mít nohy do O“, už sto let a ještě nějaký čas budou. Myslíte si že mu tu kostru někdo srovnal?  Tak se nedivme, když sebou hráč nejvyšší kategorie plácne bez zjevné příčiny na rovném trávníku.

28.01.2008 19:02:27 | Autor: Jan VeselýKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se