Vyměňte boty!!!

Fyzioterapeutické blábolení na pokračování. Bulvár opět přichází se senzačními názory českých fyzioterapeutek….


 


Pro letošní jaro a léto rozhodně stojí za pozornost stélky, které kromě podpory nožní klenby a absorbování otřesů kopírují přirozený tvar chodidla a tím mu poskytují stabilitu a stélka, která obsahuje gelové vycpávky-ty tlumí nárazy při tvrdé chůzi po tvrdé dlažbě.


 


Vertebrogenní terapeut žasne…ta dáma, co razí tyhle doslova nesmysly, snad musí sama trpět obrovskými dysfunkcemi chodidel aniž o tom ví a proto se snad domnívá, že má pravdu pravdoucí…Leč, kdyby  měla své dolní končetiny v pořádku, musela by nutně přijít na to že….zdravé chodidlo, bez dysfunkcí, tj. bez laterálních rotací (vykopávání od těla), bez halux valgus (palec do X), kuřích ok a dalších otlaků, ostruh, zbytnělé popraskané kůže na patě atd. atd. se nemůže cítit bezpečně na žádné podložce, která mu překáží v dokonalém kontaktu s podkladem po kterém kráčí a už vůbec nemůže pociťovat jakýkoliv pocit stability. Rovněž tak vytvarovaná stélka k podpoře nožní klenby je ortopedický folklor, udržovaný samotnými ortopedy snad z piety a fyzioterapeuty bez protestu uznávaný ( taky proč ne?) Ortopedi jsou doktoři a „maminka a doktoři mají  vždycky pravdu“!


 


Pokračování z článku: Jaké podpatky? Co je ještě zdravé a co už ne? Výška podpatku do 2,5 – 3 cm se dokonce doporučuje. „Je to dobré pro těžiště těla a pro Achillovu šlachu, která při takové výšce podpatku není při chůzi tolik namáhaná. Zároveň při tomto sklonu chodidla ještě není kladena nadměrná zátěž na záprstní kůstky nebo chcete-li na příčnou klenbu.


Není nakonec ta výška podpatku dokonce nízká??? Jeden z předních čs. ortopédů zveřejnil že na to, aby se člověku dobře stálo a měl pocit plné opory, měl by mít pod patou minimálně 4 cm!!! I na internetu se dají objevit „moudré články“ na téma, kolik tělesné váhy připadne na patu a kolik že na zbytek chodidla. Třeba 50/50 či 40/50 atd…ploché nohy či vysoký nárt je dědictvím po rodičích…správný dopad  chodidla při chůzi by měl být na  vnější  straně  paty…nelze se pak divit, že s vertebrogenními poruchami, jako jsou občasné bolesti v zádech, bolesti v kloubech, migrénovými bolestmi a celou řadou dalších se setkává prakticky každý člověk, dnes už  i desetiletých dětí. A ještě dlouho bude, pokud se nerozhodne problematiku vlastní chůze prozkoumat sám a záhy přijde na spoustu zajímavých věcí…


Pata není nášlapnou či opěrnou  kostí ale pouze a jenom senzomotorickým orgánem těla pro zjištění sklonu povrchu pro nastavení kostí v holeni (pomocí dolního kloubu hlezenního) a prostřednictvím propriocitivních nervů  předá pokyn pro kosti zánártní a dále  kostem nártním, které vlastně vytvářejí skutečnou oporu chodidla a společně s prsty, vějířovitě se opírajíc  při každém kroku pomáhají palci dokončit krok. Takže… zdravé chodidlo chodí a stojí zásadně na tzv. předprstí, což je vlastní ploska chodidla. Pokud člověk kráčí bosý doma po podlaze a dupe, tak si může být jist, že má dysfunkci chodidla. To pata totiž naráží do země a je to špatně a pata sama se brání nárazům neustálým  zbytněním kůže k radosti pedikérů. Pokud nedupe, žádný ani vysoký, ani nízký podpatek nepotřebuje a už vůbec ne nějakou gelovou vložku. Ona si měkký polštář umí vytvořit sama. Lýtkový sval, postupně přecházející v Achillovu šlachu, napínající se právě přes patní kost na kterou je uchycena. A má v sobě podélné komůrky, s příčnými zábranami které zadržují v komůrkách lymfu, ideálně tlumící event. nárazy při chůzi.  Jak geniální, ostatně..jako všechno v Přírodě. A proto skutečně chodící člověk přijde ke zjištění, že vlastně po tvrdém povrchu se mu chodí nejlépe! A teď to hlavní…kosti zánártní nejsou monolitickým blokem ale neustále, při každém kroku se navzájem k sobě vymezující a k tomu potřebují prostor. Pokud jsou omezeny zdánlivě užitečnou vytvarovanou stélkou, tak ta jim brání v pohybu a nemohou plnit svoji funkci. A pak se klenba bortí či vzdouvá a vytváří podélné či příčné plochonoží nebo vysoký nárt. Rodiče jsou tady v tom fakt nevinně. Snad v tom, že svým dětem kupují nevhodnou obuv, třeba s air vložkami, zbraňující patní kosti plnit svůj účel, ta hledá svoji oporu, přes air vložku to nedokáže a tak se začíná vychylovat dovnitř a hle, po kom to dítě má nožičky do X? A že jich začíná přibývat, těch dětí s křivými končetinami. Ale žádný smutek, pokud budou ortopédi považovat chápavý reflex u chodidel malých dětí za pozůstatek po opicích, mohou fyzioterapeutky publikovat statě o „zdravém obutí“. To, že příroda zakomponovala do lidských chodidel mechanizmus, který je schopen neustále korigovat chodidla pro zdravou chůzi a zároveň tak neustále vyrovnávat jeho kostru pro optimalizaci  veškerých  tělesných  funkcí, tihle lidé doposud neví. Spinální dynamika se jmenuje ten mechanizmus. Ale aby mohl fungovat, musí jeho člověk chodit. Jinak nefunguje a pak může být i pravda o těch podpatcích. Jenže pak ten člověk nemůže být nikdy ani dokonale zdravým. Tak i o tom je „Dynamická chůze“.


Pěkný den. Jan Veselý, březen 2008


 

20.03.2008 21:47:36 | Autor: Jan VeselýKomentáře

1 komentářů:
  • 27.03. 13:26, není důležité

    Otlaky na nohou,kuří oka a palce do tvaru X má snad už v této době úplně každý ,aniž by chtěl a záleželo to na tom jak kdo chodí.Jak moc chodí a jakou má obuv.Je sice pravda že zvolenou obuví jak se tady píše si může člověk ulevit případných bolestí při chůzi a dosedu celého chodidla na tvrdý podklad a dost i nerovný jak všude vidíme.Nejlepší asi je ,když je možnost navštívit nějaké reflexní masáže chodidla a celých nohou.Navštívit kosmetický salon a nechat si kuří oka nebo otlaky na nohou kosmeticky odstranit.A pak je jistota že se vám bude chodit lépe i bez toho aby se musela měnit obuv.V dnešní době je obuv moderním trendem a žena bez podpadků by asi už ani nebyla žena.S palcem do tvaru X to vám asi v kosmetickém salonu nic neudělají, ale tady je zase řešení navštívit některého a znalého lékaře ,který ví jak tuto vadu odstranit.Většinou jsou to ženy které trpí tímto poškozením,moc místa palec v lodičkách nemá a tak se vykřivuje ,ale vzdejte se tolik krásných a moderních botů a vyměnte je za neslušící neprodyšné botasky .Když zrovna potřebujete být ŠIK do společnosti.Boty nevyřeší tento problém o kterém tady píšešte!! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Odpověď. Vy budete patrně z nějakého toho salonu a máte obavu o stálý přísun zákazníků. Takže po pořádku: ano, dnes má otlaky většina lidí a právě a jenom z důvodu nošení nevhodné obuvi. Možná budete překvapena ale účel a elegance se nemusí navzájem vylučovat, - pokud je nošena vhodná obuv, zase budete asi překvapena, čím více toho dotyčný člověk nachodí, tím v lepším stavu se budou jeho chodidla nacházet a následně jeho celý zdravotní stav, - reflexní masáže, akupunktura a další současné metody sice uleví leč dysfunkce neodstraní, pouze utlumí bolest, jdou hlavně po nervové síti ale klouby se musí srovnat terapeuticky, -řešení "znalého a vědoucího lékaře je super", problémem bude, zda on bude mít svůj den, taky ta noha po operaci palce do X může vypadat jako zasažena leprou, to pak už tu radost z lodiček moc nevyrovná. Tady se neříká, že by se ženy měly vzdávat radosti z pěkného oblečení a obuvi, jenom to, že jejich nošení skrývá mnohá nebezpečí která pak zbrání aby se vůbec ŠIK mohly cítit. Takže, klidně v lodičkách ale pak chodit stejnou dobu v botách nízkých a poskytnout chodidlům prostor a čas na jejich regeneraci. Jinak děkuji za připomínku, docela mě pobavila. Hezký den Jan Veselý


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se