Sparťanská frustrace na pokračování….

Sparta si sice dál drží podzimní neporazitelnost, ale už ve druhém ze čtyř dosavadních zápasů na domácím hřišti pouze remizovala. Nejprve s Olomoucí, v pondělním televizním epilogu s Teplicemi.


23. 9. 2008 07:30 PRAHA


Už to snad není ani evergreen, ale odrhovačka. A pořád na stejnou notu. Sparta doma útočí, převahu i šance si vytváří, jenže gól dát nedokáže. A je jedno, zda má proti sobě na pohárové scéně aténský Panathinaikos nebo na ligové Teplice.


Lavička: Četnost vysoká, účelnost nulová


Studoval jsem statistiku naší střelby. Četnost vysoká, účelnost ovšem nulová,“ lakonicky glosoval další domácí ztrátu letenský trenér Vítězslav Lavička.
Přitom od chvíle, co do Sparty přišel, nedělá pomalu nic jiného, než střelbu a vůbec zakončení se svými svěřenci nacvičuje.


……. I mentální trenér Dragan Vujovič je mu nápomocen, neboť také pátrá po cestách, jak do myslí hráčů transformovat klid a rozvahu, která jim v koncovce tolik schází. Nic však nepomáhá……..???????????????????.......


Kdoví co tomu všemu říká sparťanský a potažmo reprezentační fyzioterapeut- kondiční trenér..takových jakých si gumových pomůcek  zpozvymýšlel a ono NIC. Vujovič Dragan, mentální trenér do hráčů hučí, fyzioterapeut je natahuje na gumách….


Inu komu není rady tomu není pomoci a schválně, čímže ono to tak může býti? Kdejakého šikovného hráče Sparta překoupí, v zásadě asi proto že umí hrát křepce fotbal chlapec jeden hbitá a jen dojde na Spartu, světe div se…křivo kope , bránu přestřeluje…góly nedává…


a trenér lamentuje….a lamentuje....


Mohl bych hledat a nacházet výmluvy, mluvit o chybějícím štěstí, protivnících, kteří příjíždějí na Letnou jen bránit, jenže k čemu by to bylo? Naší povinností je si i s organizovanou defenzívou soupeře poradit,“ nebere si Lavička na pomoc alibistickou slovní ekvilibristiku.


Ví, že problém je v první řadě v jeho hráčích a také v něm. Až na druhé koleji figuruje protivník, na něhož mířila po duelu s Teplicemi rozladěnost a rozmrzelost jeho svěřenců.


Doktor Tomáš Velbr z Kolína nad Rýnem při konzultaci zraněného kotníku Milana Baroše na posledním MS v kopané  našim lékařům a novinářům  uvedl…“v dnešním vrcholovém sportu musíte mít vytrénované sportovce. Nesmíte s nimi jen běhat, ale také správně vyrovnávat svaly, páteř, koordinaci. Jinak se stane to, co v zápase s Ghanou, ta český tým pohybově přeskočila o třídu. …jestli někomu stačí porážet Ázerbajdžán, tak není třeba nic měnit…Český tým měl na MS možná nejlepší tým historie. Kdyby se mu dostalo i špičkového sportovně – medicínského zabezpečení, musel dokázat mnohem víc. Neodbornost se nedá tolerovat.“…..   Pan primář Krejčí se na něj může hněvat jak chce ale Dr. Velbr má asi pravdu, je to zastaralé. Například vyklusávat achillovku je značně neúčinné, taky to dopadlo jak muselo a výsledky fotbalistů o něčem hovoří. Současné výkony Sparty,  Slavie a dalších oddílů ale i snad naznačují , že to není ani tak vinnou samotných hráčů ale i možná(?) špatnou metodikou kondičních tréninků a následné rehabilitace. Ti hráči jsou prostě zablokování zejména z pohledu hybnosti. Trefit s kloubními dysfunkcemi míč v letu do brány soupeře? Ani náhodou… A nedokáží vlastně už  porážet ani ty „ázerbajdžánce… To  také možná vysvětluje postoj českých sportovních ortopedů a fyzioterapeutů na kritiku vyslovenou Dr. Velbrem. Žádná odezva. Dle mého názoru vlastně ani nevěděli co měl na mysli! Výsledkem pak ale je, že většina českých vrcholových fotbalistů (jak uvedl Vladímír Šmicer v TV),  nevydrží v utkání více jak 75 minut! A také výsledek z ME. Potom jsou na místě slova např. trenéra Plzně Jaroslava Šilhavého po zápase s Budějovicemi která vystihují  to, o čem se tu píše…. „ V první půli nám chyběl pohyb a nasazení. Proč? To bych také rád věděl…“.nebo hráče  Pavla Horváta… „Nejsme schopni si sáhnout na dno sil. Když nebudeme hrát na plno, neporazíme ani soupeře ze třetí ligy“.Ale fotbal není jenom věcí taktiky a herního umění jednotlivých hráčů.


V zásadě je nutno si uvědomit že regenerace a rehabilitace jsou naprosto odlišné termíny. V našich poměrech je to provádění především nedostatečné rehabilitace, což měl patrně na mysli i Dr. Velbr. O tom, že je nutno ale každého sportovce manipulací s jeho pohybovým aparátem neustále korigovat v zájmu neustálé regenerace se zde prakticky vůbec neví. Masáže kloubní dysfunkce neodstraní, zrovna tak jako poskakování po gumových želvách, rehabilitování v lázních Třeboň  a podobné nesmysly. Rovněž i to, že je nutno naučit sportovce si okamžitou regeneraci těla a veškerých tělesných funkcí zajišťovat naprosto bezproblémově je samotné. V  jejich vlastním zájmu pro trvalý vysoký sportovní výkon i pro dobrý tělesný stav po skončení jejich aktivní činnosti. Pokud se nedosáhne tohoto stavu, budou všichni fotbalisté působit na hřišti doslova „svázaným“ dojmem, k nevoli svých klubů, fanoušků i celé fotbalové veřejnosti.


 Tyto a další názory jsem publikoval i ve své knize „Dynamická chůze, cesta zpátky za zdravím“.


 Pěkný den

23.09.2008 16:58:51 | Autor: Jan VeselýKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se