Děti tloustnou!!!! PROČ???

Blesk opět perlí, „protože v jejich jídelníčku hrají hamburgery, brambůrky, sladkosti a málo pohybu větší roli než by si dietologové přáli“.


To je panečku novina, konečně na to „přišli“, dietologové, tak říkajíc udeřili hřebíček rovnou na hlavičku. A pro to společně s dalšími… „odborníky“ pro děti vymysleli světe zboř se, unikááátnííí internetovou hru. Je určena pro páté ročníky, s designem stránek tak pro adepty MŠ, takže úspěch předem zajištěn.


Bylo prý načase píše Blesk, neboť: věděli jste, že v Evropě žije 22 mil. dětí s nadváhou, z toho je 5 mil. obézních, každým rokem se toto číslo zvyšuje o dalších 400 tisíc a v ČR trpí nadváhou 25 % dětí?


A co jich je teprvá v USA, můžeme dodat, holt „civilizace“, konečně nese své ovoce a


MY jsme U TOHO!!!


To že dětí s nadváhou přibývá  není žádné převratné zjištění. Od 70. let min. století souběžně s rozvojem automobilizmu, to znamená s podstatným snížením přirozených  pohybových aktivit veškerého obyvatelstva, vzrůstá počet respiračních onemocnění a dále poruch pohybového ústrojí (udává se, že se to týká více jak 90% obyvatelstva). Nedávno proběhla ještě jedna zpráva, že počet dětí i s astmatickými potížemi se jaksi zdvojnásobil. Na nedobrém, ba možno říci až katastrofálním stavu nastupujících generací se nedostatek přirozeného pohybu nemilosrdně mstí. Dopoledne ve škole, odpoledne v mimoškolních aktivitách…také internet, ten fenomén doby si vybírá svou děsivou daň, takže žádný přirozený pohyb  životně nutný pro každého člověka bez ohledu na jeho věk ale  zejména  pro děti, jejichž organizmus se teprve vyvíjí a dotváří, je absence přirozeného pohybu devastujícím činitelem!!!! A toho, jakoby si odborníci dietologové byli vědomi a proto přišli s internetovou hrou..


A Blesk je také u toho a dále informuje: Nenechte ho v tom samotného, zapojte se také! aneb Jak pomoci potomkovi shodit nadbytečná kila - a k tomu aktuální fotečka otylých dětí provádějích na velkých míčích jakési legrační pohyby a (zase!)SEDÍCÍCH!!!! Je zvláštní, že každý, kdo se  angažuje v nějaké pohybové aktivitě, první po čem sáhne je barevný, obrovský míč. Asi, že na fotografiích či instruktážních DVD dobře vypadají. Dynamicky. Ale to je tak asi vše co mohou přinést pozitivního. Leč zpět k „doporučením“ : aby v tom nezůstalo samotné…Připravte do lednice ovocný a nebo zeleninový salát, aby si dítě po příchodu ze školy mohlo „zamlsat“, Udělejte si jednou měsíčně „akční“ víkend. Jeďte společně do akvaparku, na bowling nebo vyražte na procházku. Hurááá, chce se zvolat nadšením, řešení jest najito, anó, jednou měsíčně pohybová aktivita u kuželek spojená s mlsáním salátů a problém jest vyřešen.  Jak prosté a při tom účinné milý Watsone a co je důležité, opět i zde sehráli svoji nezastupitelnou roli poslanci  EU, v tomto případě paní Zuzana Roithová, která na jiném místě říká: Evropští odborníci se shodují, že lepší stravovací návyky mohou pomoci tento problém (čti dětská obezita) řešit. To je moudré, zrovna tak jako nařízení, že všechny děti školního věku k tomu, aby byly zdravé a dobře rostlé musí sedět v nových, ergonometricky uznaných lavicích. Sice se jeden musí zeptat proč, když lidská kostra se utváří spíše aktivním a přirozeným pohybem a to zejména při svém růstu a vývoji a nikoliv seděním v klidu,  jenže.. odborníci z EU, tak ti to přece musí vědět nejlépe! Od toho tam přece jsou. Mimochodem…maďarský ekonom Kálnay v 80. letech min. stol. napsal, že největším nepřítelem socializmu je administrativně byrokratický způsob rozhodování. A asi na to ten socializmus „dojel“, takže pozor při udílení generálních rad. Jinak, pokud všechny děti, nejen ty „obézní“ nebudou denně  honěny alespoň jednu hodinu jako „zduté kozy“ jak říkávali naši předkové, tak budou tlustí, nemocní, nemotorní, s astmatickými projevy, se sníženým imunitním systémem ale co je hlavní a zároveň děsivé…od mladých svých věků, jak by řekl básník, též neduživé, choré, pořádné práce neschopné.  Takže něco pro starší ročníky…moc se na důchody netěšte, ona i ta „solidarita“ kterou jste projevovali svou prací vůči dřívějším důchodcům patrně skončí. Nové generace půjdou do toho důchodu možná dříve jako vy. A novodobé mongolské hordy mají  TBC….


Tak příjemný den přeji 


20. října 2008    


 V minulém týdnu zazněla ohromující zpráva z rozhlasu. Zástupci SZÚ ( Státní zdravotní ústav) oznámili, že zjistili!!!!!, že se ve školních třídách málo větrá!!!! Úžasné zjištění...zejména prý děti v Praze mají ve třídě snad až  "smrádek"....no tohle?...říkává se že ryba smrdí od hlavy ale že by už i od malých pražanů....tak aspoň dík, že se to podařilo zjistit a hlavně zveřejnilo, jinak pro informaci: bývávaly doby, kdy učitel v okamžiku svého příchodu do třídy po zazvonění nechával povinně větrat, jen tak, pro jistotu, aby děti seděly ve vyvětraném prostředí i když ("chudinky")jenom v letitých lavicích, ale to bylo v dobách kdy astmatické dítě aby pohledal a o dětské alergii se nevědělo.  Zdá se, že už tomu tak není souběžně s rozvojem moderních vyučovacích postupů a s využitím ergonometrických lavic. Doufejme, že tu zprávu zaznamenala i paní Džamila a pokusí se něco v tom směru napravit. Třeba....  zvláštní komisi...jenže..ta děcka chodit nebudou a nebudou....


prosinec 2008


Tenhle příběh snad nebude mít konce, Státní zdravotní ústav zveřejnil zprávu, že 50% dětí trpí poruchami páteře. Konečně tam přišli na to, co dětští ortopedové ví už více jak 10 let....jenže, ti  zase ze studia ví, že je to patrně neodstranitelná dysfunkce...., a teď.... babo raď.....

16.10.2008 16:17:29 | Autor: Jan VeselýKomentáře

1 komentářů:
  • 20.10. 13:53, .....

    Také trochu přisypu. Úplně nejtěžší je to asi pro děti které navštěvují školu prvním ročníkem.(naši prvńáčci) Přechod do školních lavic ze spontánního způsobu života, z her a neustálých proměn činností i změn poloh, které si dítě v předškolním věku samo určuje, je pro dítě neúměrnou zátěží a způsobuje u většiny dětí zhoršené držení těla. Udržování vertikální polohy znamená zapojení posturálních svalů do trvalého napětí, kdy dochází k přetížení svalových úponů, svalů a kosterního aparátu. Nepříjemné subjektivní pocity děti i kompenzují obměnami sedu, kdy zaujímají nesprávné polohy. Tento projev pasivního držení těla je projevem sebeobrany dítěte. S předčasnou únavou souvisí nepřiměřená teplota, nevětraná třída s vydýchaným vzduchem, těsný omezující oděv, psychická únava.A to jsem viděla i třídy o otřesných stísńujících rozměrech 3m x 3m. Kde jsou tak malá okna, že se ve třídě musí pořád svítit.Nemyslím si že by příčinou držení vadného těla byl jennom nevyhovující školní nábytek.Ale myslím si, že by učitele při vstupu do třídy neubylo, kdyby vyvětral a procvičil s žáky pár vyrovnávacích a uvolńovacích cviků.,které mu zaberou nanejvýše pět minut.Když v hodinách Tv na to není čas!!!! A o stravě ve škole ani nemluvím!! Zamyslete se než bude pozdě!!!!


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se