SPONDYLARTRÓZA, OSTEOCHONDRÓZA

odpovědi   těla na snížení přirozených pohybových aktivit člověka.


S rozvojem civilizace, nových technologií a tím šetření lidské námahy se zvyšuje počet onemocnění, která nemilosrdně sestupují do nižších a nižších ročníků. Jako první, po vzniku kloubních dysfunkcí dolních končetin, se tyto poruchy začnou projevovat na páteři.


Co to je vlastně zač? Pacienti s touto diagnózou mnohdy marně pátrají po významu označení.


SPONDYLARTRÓZA – postižení meziobratlových kloubů,


OSTEOCHONDRÓZA -  postižení meziobratlového prostoru, kde je uložena meziobratlová destička tzv. ploténka.


Vlivem  ochabování svalové soustavy, a vinou dysfunkcí  kloubů se začínají jednotlivé obratle páteře ( je jich 24, pouze mezi 1,2 C krčními Atlas, Axis není ploténka) různě hroutit, vychylovat z osy.


Problémem u těchto změn alespoň zpočátku je to, že nebolí a proto neupozorňují co se s nimi děje. V jedné americké studii bylo uveřejněno že: ve věkové skupině pacientů mladších 60! let, vyšetření NMR (nukleární magnetická rezonance) odhalilo 20% zřejmý výhřez meziobratlové plotny, u 50% pak její vyklenutí (bulbing) u pacientů, kteří nikdy údajně netrpěli bolestí v kříži ani bolestmi dolních končetin vertebrogenního původu ( vertébró = obratel). Další studie v Kalifornii potvrdila výhřez plotny téměř u 2/3 vyšetřovaných NMR.


(Volně podle MUDr. Jan Hnízdil,TRITON, Praha 2005)


Tyto výsledky na jedné straně upozorňují na četnost postižení ale současně říkají, že ne každý diagnostikovaný výhřez plotýnky musí být nutně operován!


Je tu ale jeden a to dost značný problém.


Každý obratel se váže k některému orgánu těla a jejich funkcím !


Přehled obratlů vážících se k některým orgánům a tělesným funkcím volně dle Dietera Dorna:


krční obratle – 1    lebka, obličej, mozek, uši


2        obličejové dutiny, oči, jazyk, zrakový nerv


3        tváře, zuby, uši, kosti obličeje


4        ústa, rty, nos, Eustachova trubice


5        hlasivky, jícen, krční žlázy


6        krční svaly, mandle, ramena


7        tíhové váčky v ramenou, loket, štítná žláza


 


hrudní              1   předloktí a ruka, průdušnice, jícen


2        srdeční chlopně, věnčité cévy


3        hrudní koš, plíce, prsa, průdušky


4        žlučník a žlučové cesty


5        játra, krev, sluneční pletenec


6        žaludek


7        dvanáctník, slinivka břišní


8        slezina, bránice


9        nadledvinky


10    ledviny


11    močovod a ledviny


12    tenké střevo, vejcovody, krevní oběh


bederní             1   tlusté střevo


2        břicho, stehna, slepé střevo


3        pohlavní orgány, močový měchýř, kolena


4        ischiatický nerv, dolní páteřní svalstvo, prostata


5        nohy, kotníky, chodidla, kyčle, hýždě, konečník, řitní otvor            


 


( Dieter Dorn, Gerda Fleming, Léčení Dornovou metodou, Votobia, Olomouc, 2005 )


Nervy od orgánů jsou napojeny k mozku přechodem přes příslušný obratel do míchy jako sběrného kanálu. Pokud jsou k sobě obratle jenom trochu jinak postaveny, může dojít k jemnému stlačení tzv. spinálního otvoru, kterým procházejí a v lepším případě například měnit kvalitu přenášené „informace“ o stavu daného orgánu. Ta je nesprávně „vyhodnocena“ a následuje „nesprávný příkaz“ k další funkci orgánu. Co to může např. znamenat? Člověk se léčí na ledvinové potíže leč ty mohou být v pořádku, problém je jinde. Tím se neříká, že tomu tak musí být vždy, ale o něčem to vypovídá. Lékařská věda zkoumá vliv funkčních poruch páteře na jejich vztah k onemocnění vnitřních orgánů. Při její systematičnosti to může trvat ještě hodně dlouho, než přijdou na to, co je v podstatě dávno známo.


Prakticky každý člověk v civilizovaném světě se setká několikrát za život s bolestmi v zádech. V těsné součinnosti jsou propojeny s respiračními chorobami ( nemoci dýchacího aparátu) a jsou spolu z 90% na vině všech pracovních neschopností. V současné době až 95 % lidí má nějakou dysfunkci chůze, a ty se postupně přenášejí do celé kostry člověka. Přes 50% dětí má v současné době vady na páteři, 1/5 populace trpí astmatickými a alergickými potížemi, okolo 50 tisíc lidí ročně postihne srdeční záchvat, růst obezity, prakticky nekonečný výčet.


Ten, kdo se zabývá odstraňováním uvedených potíží na základě doposud nikde nepopsané  biomechaniky lidského těla se musí ptát:


 na co čekáte a co ještě chcete zkoumat?


Za současným, neustále se zhoršujícím zdravotním stavem populace v tzv. vyspělých zemích stojí prudce se snižující přirozená tělesná aktivita, rigidní ortopedie  a obuvnický průmysl přínosem  „nových technologií“ v zájmu snižování nákladů na výrobu obuvi a zvyšování její ceny.


 


Tak s tímhle se dokáže vyrovnat  Dynamická chůze. Žádná věda v tom není, jenom chodit, tělo si už pak vše ostatní zařídí samo a většina problémů je vratných!  Stačí chodit 2x týdně aspoň hodinku a z „nejhoršího“ může být člověk venku, a to vše, nahoře uvedeno nemusí platit. Naděje vkládané do nových léků, posilovny, diety fyzioterapie, čokoládové masáže, bylinky, akupunktura, ajúrvéda….copak tohle dokáže pohnout s klouby? Zvlášť, když na funkci kloubů ortopedie zastává názory  200 let staré?


Všichni ševci tvrdí, že jejich boty jsou tím pravým „zdravotním obutím“ a že je šijí na základě dobrozdání těch nejlepších ortopédů. Také je to na zdravotním stavu národa znát. Dalším problémem je to, že  skutečně správnou obuv na regenerační chůzi lze koupit opravdu jen  výjimečně.


Pěkný den přeji.


Veselý Jan


 


 TERAPEUTICKÁ ORDINACE NOVÉ HRADY v jižních ČECHÁCH.

09.03.2009 14:16:13 | Autor: Jan VeselýKomentáře

1 komentářů:
  • 04.02. 00:03, Renata B.

    Dobrý den, díky moc za článek. Jsem po operaci páteře a víceméně jsem měla jakousi matnou představu o tom, co asi mohlo být s mými zády špatně a jaké jsou souvztažnosti mezi obratly a jednotlivými orgány v těle. Váš příspěvek mi to přehledně shrnul a já si mohla vše důkladněji "srovnat". Každá informace je dobrá a ty od Vás zapadly do těch předchozích. Ponaučení si (ač nejspíš pozdě) vezmu k srdci a chůzi zahrnu do pravidelných "aktivit". Sice jsem toho nachodila denně dost, ovšem hlavně po městě nebo po pracovišti. To asi nebylo úplně to pravé, ale hned, jak to bude možné, zavedu dlouhé procházky. Ještě jednou díky. Renata B.


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se