Čechům se zvětšují chodidla, příčinou by mohlo být zejména nesprávné obouvání.

Podle odhadů lékařů se chodidla lidí v České republice zvětšila za posledních deset let zhruba o tři až čtyři čísla. Příčinou by mohlo být zejména nesprávné obouvání. Zcela zásadní je vývoj nohou v období předškolního a mladšího školního věku, kdy se chodidla nejvíce formují. Podle ortopedů by rodiče pro své ratolesti neměli volit jednotvárnou obuv. Poslední módní trendy však svádějí k nošení sportovních bot s nízkou podrážkou. Volná obuv neposkytuje nohám dostatečnou oporu. Důsledkem je deformace chrupavky a její rozrůstání. „Každá obuv, kterou užíváme, je určena pro nějaký druh činnosti - pro sportovní vyžití, pro pracovní zátěž, pro běžnou chůzi na ulici atd. Každá tato obuv má jinou konstrukční stavbu a jiné funkční vlastnosti a my bychom k danému typu činnosti měli využívat odpovídající obuv,“ řekl Novinkám ortoped Michal Matějíček. Lékaři nedoporučují ani chůzi naboso. Podle nich by lidé a zejména děti měli nosit vhodnou obuv s pevnou podrážkou i na půdě domova. Při chůzi bez bot má noha rovněž tendenci se rozrůstat. Ostatně tuto tezi potvrzují i letité výzkumy, které se netají tím, že nositeli nejdelších chodidel naší planety jsou domorodci právě proto, že chodí bosi. „Mají jiný tvar a velikost nohy, než příslušník komunity, který chodí po zpevněném terénu a trvale obutý,“ uvedl Matějíček  Za trendem rostoucích chodidel české populace ale může stát i tzv. sekulární trend (dlouhodobý, pozn. autora), jehož základním východiskem je fakt, že se během dvou uplynulých staletích zrychlilo tempo růstu a zrání obyvatelstva. Lidé dorůstají do větší konečné výšky, než tomu bylo například před sto lety. Tehdy lidé měřili zhruba o 10 centimetrů méně než dnes. Průměrná výška současného osmnáctiletého českého chlapce čítá 178,8 centimetru, průměrná česká dívka měří 166,5 centimetru.                        Michaela Urbanová, Novinky.cz, listopad 2009


Opravdu skvělý příspěvek českého lékaře ortopeda  k Mezinárodní dekádě bolavých kostí a kloubů, která běží  do roku 2010. Koneckonců, i sám prezident České společnosti pro ortopedii a traumatologii nezůstal stranou a publikuje veřejně, že 210 kostí v lidském těle pospojovaných 180 klouby je dost velký počet na to, aby lidem pořádně ztrpčovaly život. Tedy ne proto, aby člověku umožnily bezproblémový pohyb po celou jeho délku života, aby se mohl snadno pohybovat, pracovat, sportovat, tančit, zkrátka cokoliv, co žádný jiný tvor planety Země nedokáže, jsou jen a jen pro to, aby jej trápily. Další ortoped publikuje, že aby se lidem stálo pohodlně, musí mít pod patou podpatek nejméně 4 cm, jiný ortopéd zase, že aby se šetřily achillovky, měly by být podpatky co nejvyšší, fyzioterapie FTVS ÚK Praha propaguje běh přes patu, její doktorandky píší statě jak ušetřit některé svaly při maratonském běhu, tady se zase cosi píše o jednotvárném obutí!!!!, kde tohle skončí? Takže se vlastně ani nelze divit, proč stále mladší a mladší populace jsou čím dále více postižené dysfunkcemi páteře (odhaduje se, že přes 50%), tříleté děti musí chodit na rehabilitace dolních končetin, speciální školy jsou plné dyslektických dětí, 30% dětí obézních, o astmaticích a alergicích ani nemluvit, artrózu kloubů má skoro každý člověk po padesátce, bolavé klouby téměř každý, dysfunkci chůze má 95% populace. A teď se do toho dětem ještě zvětšují chodidla a je to jednotvárným obutím. To je aspoň příspěvek do dekády! No jo? Ale co to vlastně je to jednotvárné obutí, to nám pan doktor opomenul vysvětlit. Jejich rodiče a i jejich rodiče si teď marně asi lámou hlavy, zejména ti starší pamatují tak jedny dvoje boty a v těch museli chodili po celý rok. To musela být teprve nuda!  Kdepak nějaké air paty a trekkingové podrážky, leda tak pionýrky a ještě před tím, „komisňáčky“, tak se jim říkalo, kotníkové, s pevnou podrážkou, dnes žádná sláva ale vydržely. Zvláštní ale na tom bylo z pohledu dneška, že tlouštík byl tak jeden v celé školičce, o astmatu se slýchávalo jako o nemoci starých a dyslexie nebyla ještě objevena (hahaha). A taky ještě, zejména o prázdninách, spousta dětí rádo chodilo bosky, ne naboso, to je výraz pro obutí bez ponožek, tak chodívali italští frajeři Michalelo Urbanová, na ostro je to bez trenýrek, na boso je bez ponožek. To jen tak pro pořádek. Ale nikdo nikdy nezaznamenal, že by se těm bosým dětem o prázdninách nějak enormně zvětšila chodidla. Prázdniny skončily a tak šups zpátky do botů a bylo vymalováno.


Je asi normální z pohledu sekulárních trendů, že čím zdravější populace s lepší úrovni výživy a dostatkem přirozeného pohybu, tak má i mláďata větší, každý chovatel holubů a králíků to ví. Jenže, co neví a patrně ani ortopedie jak vidno ne, je to, že u lidí, vlivem biomechaniky těla dochází k neustálému vyrovnávání vzniklých disproporcí z nerovnovážného stavu. To může nastat např. v případě, že ty dnešní větší děti nemají zdaleka tolik přirozeného pohybu jak by jejich těla potřebovala a tak, v zájmu udržení stability se jim zvětšují opěrné body, tj. ona chodidla. Málo chodí a pro dětská chodidla ve vývinu vesměs v nevhodném „moderním“ obutí ( jiné totiž k dostání není!), a tak adekvátně chodidla patrně reagují ještě větším zvětšením svého objemu a plochy. Už Darwin věděl, jak vlci k širokým tlapám v hlubokém sněhu přišli. Takhle asi i ti domorodci v komunitě na bahnitém povrchu. Ale jinak veškeré populace, co svět světem stál, si na nic podobného nestěžovaly, protože vesměs musely chodit i když asi v jednotvárné obuvi. Teď to ještě nějak šetrně oznámit lékařským fakultám. Že křivé zoubky u dětí reagují na rovnátka ale u botů to funguje obráceně. Aby to zbytečně nehalili do jakých si deformací chrupavek a jejich rozrůstání, to bychom si mohli taky i myslet, že současné generace mají místo chodidel měňavky.


Zvláště pro matky malých dětí, ty už z toho musí být na nervy: lidské chodidlo žádná zpevnění a opory pokud je v přirozeném pohybu, tj. v chůzi nepotřebuje. Kdekoliv a na jakémkoliv povrchu, po kterém je schopné se bez problémů pohybovat, tj. kráčet.  Aby dětské chodidlo bylo zdravé a tím pádem i celý človíček, je třeba, aby co nejvíce chodil na čerstvém vzduchu a to!!!! v botičkách co nejjednodušších, nízkých, měkkých, aby všechny kostičky v chodidlech měly dostatek prostoru ke své činnosti, tj. k volnému, žádnou vložkou neomezovanému pohybu. Pokud bude mít v pořádku spinální mechaniku chodidel, bude mít v pořádku naprosto všechno, věřme Přírodě. Pokud jsou doma koberce, ať po nich běhají také bosé…. Tam to totiž funguje naprosto nejlépe a vhodně regeneruje případné menší dysfunkce.


Teď něco pro chlapy, to je škoda, že jenom  chodidla…tak o tři až čtyři čísla…, to by sakra dodalo sebevědomí…


A ještě něco?  Už je Vám všem snad jasné, proč nám to napráskali i ti Ázerbájdžánci!


Pěkný den přeje všem Jenda z Hradů


navazující články z blogu:


Děti tloustnou!!!! PROČ???


Moderní „strašidlo“ - dětská hyperaktivita

20.11.2009 10:03:00 | Autor: Jan VeselýKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se