Capáčky - luxusní doplněk a nebo zdravé obutí dětí?

Že by se blýskalo na lepší časy? Bylo na čase....
 

Capáčky – luxusní doplněk, nebo zdravé obutí?


K napsání tohoto článku mě inspiroval rozhovor maminek batolátek, ve věku přibližně jednoho roku. „Už jsi Jendovi koupila bačkůrky? Já Kačce včera, hezké, s kytkami, moc se jí líbily...“
„Já zatím ne, ortoped mně doporučil ještě chvíli počkat, ale nevím, malý už se pomalu staví...“


Jak jste řešily výběr domácí obuvi vy, maminky? Toto je velmi oblíbené téma k diskusi na pískovištích, v čekárnách lékařů i na mnoha internetových diskuzích. Jistě, co lékař (ortoped), či maminka to názor. Jeden radí pevné kotníčkové botičky od prvních pokusů o samostatnou chůzi, další zase s botičkami nespěchat. Rehabilitační sestry se často přiklánějí k chůzi naboso a do toho všeho čteme tolik článků o významu vhodné obuvi pro zdravý vývoj dětské nožičky a prevenci deformací chodidel v dospělém věku. Zorientovat se je těžké...

A jelikož v současné době stále více dětských ortopedů doporučuje maminkám, aby své děti na vhodném povrchu nechaly co nejvíce chodit naboso, či v pohodlné měkké obuvi, která podporuje zapojení svalů nožiček, stávající se v poslední době velmi populární tzv. capáčky. Tyto měkké a lehounké botičky, které by při správném výběru nemělo děťátko na nožičce vůbec cítit, jej neomezují v pohybu, netlačí a fungují jako „druhá kůže“. Většina maminek jistě tento typ botiček dobře zná, ale možná i pro ně budou zajímavé následující informace.


 
ROZHODNUJÍ JE NA VÁS – CAPÁČKY ANO ČI NE?

Capáčky již v současné době nechápeme jakožto krásný módní doplněk, který barevně ladí s oblečením miminka v kočárku, i když přiznejme si, pro kterou z maminek není design a módní zpracování, na kterém si firmy velmi zakládají, mnohdy prioritou.

Nošení capáčků má opodstatnění také z pohledu zdravého vývoje nožičky. Chůze dětí naboso je ze zdravotního hlediska jednoznačně prospěšná. Při běžné chůzi, skákání či běhání našich nejmenších naboso jsou svaly neustále v pohotovosti. Drobné nerovnosti povrchu pozitivně stimulují vývin nožičky a podstatně snižují výskyt plochých chodidel a vad ve vývoji nohou v dospělosti. Zdravá chodidla tedy teoreticky nepotřebují podporu botiček! Četné výzkumy biomechaniky chůze batolat potvrdily, že děti v tomto věku nejlépe drží rovnováhu, pokud jsou bosé a botičky tedy slouží pouze jako ochrana, nikoli opora! Proto se dětské chodidlo vyvíjí nejlépe a nejpřirozeněji při chůzi naboso.


 
Dětská nožička se z velké části skládá z chrupavek a proto je mnohem jemnější a tvárnější než noha dospělého člověka. Kosti rostou a stále se vyvíjí a to až do cca 18. roku života. Dokonce i jemný tlak – například při koupi špatně padnoucí obuvi, nebo díky nedostatku místa pro pohyb prstů, může způsobit trvalé škody při vývoji dětského chodila. Navíc je třeba brát v úvahu zvýšenou elasticitu dětské nohy, která jde ruku v ruce se sníženou citlivostí chodidel malých dětí.

Pokud má vaše děťátko zdravé nožičky, je tedy přínosem podporovat jej v chůzi naboso. Rodiče se však často opodstatněně obávají, z důvodu nachlazení, poranění atd., nechávat běhat své maličké bez botiček. Capáčky se tedy jeví jako perfektní alternativa. A pro koho jsou určeny?
Pro batolata, která s chůzí teprve začínají, nožička se vyvíjí a kvalita capáčků/botiček stojí na prvním místě. Pro batolátka, která stále ještě více lozí, než chodí, mají navíc capáčky neocenitelnou výhodu v tom, že při lození nebrání přirozenému pohybu nožiček (tedy nezpůsobují vytáčení chodidel jako klasické kotníčkové bačkůrky) a přitom chrání nožičku před chladem.

Pro děti školkového a školního věku, jako zdravá alternativa bačkůrek a domácích trepek. Hodně maminek se u malých dětí setkává s tím, že si dětičky bačkůrky neustále zouvají, odkládají, ztrácejí, hledají atd. I pro malé odpůrce domácí obuvi jsou tak capáčky ideální, děti je téměř necítí, nebrání jim v pohybu a děti nemají tendenci si je sundávat.


 
A samozřejmě také pro dospělé, příznivce pohodlné obuvi nebo chůze naboso. Tento tržní segment se stává stále rozšířenějším, a proto přední módní výrobci obuvi přichází na trh také s tímto typem obuvi určeném pro dospělé.

JAK NAKUPOVAT?

Pokud se vám výše uvedené důvodu jeví dostatečné a o capáčcích začnete uvažovat, zaměřte se nejen na design, ale všímejte si kvality – vždy upřednostňujte přírodní materiály. V capáčcích z umělých materiálů bude nožička uzavřená, zpocená a náchylná ke vzniku plísňových onemocnění! Pečlivě se věnujte také výběru velikosti a s tím souvisejícímu pečlivému změření nožičky. Každý výrobce má svá doporučení a těch se při koupi správné velikosti držte.


 
Na českém trhu se v letošním roce poprvé objevují capáčky pro děti i dospělé značky POLOLO. Tato obuv, která se již velmi úspěšně etablovala na západoevropských trzích je vyhledávána příznivci zdravého životního stylu a kvality. Jedná se o unikátní, ručně vyráběné bio kožené capáčky, kde každý pár obuje je originál! Značka POLOLO znamená unikátní kombinaci funkčnosti, přitažlivého designu, ekologie a zároveň luxusní obuvi.

POLOLO = 100% ECO

Filosofie POLOLO spočívá nejen v důrazu na zdraví, kvalitu a design, ale také v minimalizaci vlivu výroby a spotřeby na životní prostřední. Celý výrobní proces (od dopravy kůží, přes způsob jejich vyčinění, až po distribuci) je pečlivě sledován z pohledu ekologie a maximálně šetrného přístupu k našemu životnímu prostředí.


  


- POLOLO využívá jen vysoce kvalitní a přírodní cestou vyčiněné kůže (vždy bez přítomnosti chrómu)
- Obuv POLOLO je ekologicky šetrně balena a je beze zbytku kompostovatelná

POLOLO je aktivním členem International Association for Natural Textiles (IVN) a její obuv nese certifikaci této asociace „Natural leather“ zaručující dodržení striktních pravidel zákazu použití chrómu při činění kůže.

Vzhledem k použití 100% přírodního materiálu jsou capáčky prodyšné a vhodné také pro děti s citlivou pokožkou nebo atopickým ekzémem. Trepky v dospělém provedení pak zcela určitě ocení lidé trpící plísní či jiným kožním onemocněním chodidel.

Obuv POLOLO naleznete v ČR pouze v e-shopu: www.naturbabyshop.cz...A NA ZÁVĚR PÁR ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA VÝZKUMU

Dle výzkumů se v současné době rodí více než 99% dětí se zdravými chodidly, přesto výsledky výzkumu u dětí (vzorek více než 8000 jedinců) v předškolním věku ukazují následující: 4 % dětí byla bez nálezu, 90,8 % dětí mělo vadné držení těla, u 5,2 % dětí byl zjištěn kombinovaný nález a 68 % dětí mělo ploché nohy. Z uvedených údajů můžeme usoudit jediné: většina rodičů neumí pro své děti vybrat vhodnou obuv. Věnujte proto výběru bačkůrek a botiček pozornost, poraďte se se svým pediatrem či ortopedem a předcházejte nevratným poškozením chodidel vašich dětí. Vždyť lidská noha je po srdci nejvíce zatěžovaným orgánem a přitom pravděpodobně nejvíce zanedbávanou částí lidského těla.

Použité zdroje:
Obrázky poskytnuté společností POLOLO
Průzkum nohou dětí, který v letech 1997-1998 uskutečnili přední odborníci z VUT Fakulty technologické ve Zlíně, České obuvnické asociace a pracoviště zdravotně nezávadného obouvání a.s. Konty Zlín

Článek: Zdravotně nezávadné obouvání – dětská obuv, autor: J. Šlágr, Česká obuvnická asociace Zlín24.01.2011 21:40:10 | Autor: Jan VeselýKomentáře

5 komentářů:
 • 23.04. 06:59, Jitka Bartáková

  Dobrý den, též by mě zajímalo jak je to s chozením doma na rovných tvrdých površích. Mám doma batole a sama mám vadu nohou (špatnou příčnou klenbu a netlumící patu), tak si celodenní chození naboso po tvrdé kamenné dlažbě nebo laminátové podlaze neumím představit. Děkuji za odpověď. Jitka

 • 09.10. 13:44, Janka Tóthová

  Bosa noha benefituje na vacsine povrchov, samozrejme, na stavenisku asi nie. www.nohynaboso.cz

 • 18.07. 09:20, Lenča

  předávám odkaz na stránky, ve kterých se píše ve třech článcích o vhodnosti botek pro děti. Myslím, že se ve všem shodujete, ale to musíte okomentovat sám. Se srdečným pozdravem a díky za "průkopnickou" práci pro naše těla, L. http://www.runfree.cz/2012/02/mala-noha-dil-iii/

 • 24.02. 13:01, Jan Veselý

  Milá paní, jak jste si zaručeně všimla, celý článek jsem vlastně převzal, je v něm dle mě hodně logiky ale současně i hodně skryté reklamy, ty jejich capáčky jsou, jak jsem posléze zjistil tak drahé, až se ve mně zatajil dech. A teď k té chůzi a poskakování po bytě, k tomu vlastně ty capáčky určeny jsou, dítě, které chodí v capáčkách se venku vozí v kočáře. Jakmile je schopno samostatně chodit, mělo by mít už botičky. Po bytě, pokud není podlaha příliš studená, může chodit bosé, to ničemu nebrání, právě naopak, tady má spinální dynamika chodidel nejlehčí možnost se rozvíjet a efektivně ovlivňovat rozvoj celého těla. Pokud je doma obuté, tak tady právě ony capáčky sehrávají svoji nezastupitelnou roli, jejich podrážka je vlastně pouze měkký materiál proto, aby jej jemné dětské chodidlo dokázalo bez problému při chůzi prohnout. Jinak veškeré názory o zdravé chůzi naboso, tedy bosá noha, považuji za zcestné, lidské chodidlo dlouhodobou bosou chůzi v terénu trpí. Sama si vzpomeňte na úlevný pocit v chodidlech, kdy po celodenním pobytu třeba na koupališti, kde jste chodila výlučně bosá, chodidla po nazutí do obuvi na večer si doslova „lebedí“ při styku s hladkou výstelkou obuvi. Takže, doma měkounké papučky, a i třeba kotníčkové, to co se i nich tvrdí výše v článku dle mě je zavádějící. Pokud bude dítě sem tam chodit bosé a nebude ho studit, ničemu to neodporuje. Venku botičky především s podrážkou, kterou při nákupu nemilosrdně prohnete všemi směry. Většinou je neohebná jako z pancíře, takže TY NE! Byť by byly jinak sebehezčí. O materiálu, zda pravá či umělá kůže, u dětí je to tak nepodstatné, nožička jim roste rychle a ony toho zase tolik nenachodí. Největší omyl pak je, a tím budete postupně při nákupu zahrnována, je tak zvaná nutnost pevné fixace dětské patičky. Tento názor razí především „odborníci“ z oné ševcovské asociace výše uvedené a má podle mě za následek hrůzné zjištění dětských ortopedů, 30 dětí školního věku v současné době má doslova dysfunkce chodidel, ne jenom chůze, už i zdeformovaná chodidla. Ať už jdou „odborníci na zdravé obutí dětí“ s prominutím s těmi názory do pr...e. Dětem stačí např. v létě doslova jednoduché sandálky, otevřené, s jednoduchou a hlavně měkkou podrážkou, i třeba úplně bez podpatků, protože vyvíjející se a překotně rostoucí chodidlo potřebuje především správně chodit a mít okolo sebe prostor a ne být limitováno tvrdou botou. Kdyby byla pravda co tvrdí, tak děti v Africe by umíraly po třech letech věku kdy se naučily samostatně chodit, protože tyhle „doporučované“ botičky s pevnou fixací paty jim v životě jejich rodiče nemohli koupit. Jejich matky mají jiné problémy, leč tzv. „zdravé obutí“ dětí je to poslední, co je tak asi trápí. Velké množství výborných fotbalistů z Afriky a Jižní Ameriky pochází z nejchudších rodin! To jen na okraj, aby jste se měla podle čeho rozhodovat. JV

 • 23.02. 09:19, Lenča

  Dobrý den, vlastně ani po přečtení článku nejsem moudřejší. Chápu, že pro vývoj dětské nožky je nejvhodnější bosá noha - přirozený terén (nerovnosti, různost povrchu, energetický styk se zemí). A že snad capáčky toto nejvíce napodobují... Ale jak je to s chůzí, pobíháním, poskakováním v bytě - na rovném, tvrdém povrchu? Tady už bosá nožka nebude to pravé nebo snad ano? Doteď jsem žila v domnění, že na rovný tvrdý povrch, který tvoří dnes většinu prostoru pro pohyb, je vhodnější obuv - otázkou zůstává jaká? Moc děkuji za odpověď, Lenča


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se